Historie

Historie

1. srpna 2008 v 20:24 | Charlizee
Kapelu založili Tony Kakko, Jani Liimatainen, Marko Paasikoski, Tommy Portimo a Penti Puera v Kemi v roce 1996. Dali si jméno Tricky Beans se zaměřením na hard rock, později power metal. Během začátků jejich kariéry nahráli tři demo nahrávky - Friend 'till the End, Agre Pamppers a PeaceMaker - které nikdy neposlali žádné nahrávací společnosti.
V roce 1997 se přejmenovali na Tricky Means a od této doby do roku 1999 se jejich styl výrazně propracoval a změnil, získali silný důraz na klávesové melodie a spoléhali se na snadno rozlišitelné rytmické melodie basy a kytary. Zpěvák Tony Kakko rozvinul čistý styl zpěvu, který se opírá o fistule a tenor. Tony prohlásil, že změna zvuku byla ovlivněna finskou power metalovou kapelou Stratovarius. V této době odchází druhý kytarista Marko Paasikoski.
V roce 1999 kapela nahrála demo s názvem FullMoon v nahrávacím studiu Tico Tico v Kemi, což byla jejich první nahrávka. Sestavu tvořili: Tony Kakko (zpěv a klávesy), Jani Liimatainen (kytara), Janne Kivilahti (basa), Tommy Portimo (bicí). Demo poslal kamarád kluků nahrávací společnosti Spinefarm Records a nahrávací smlouva na sebe nenechala dlouho čekat. V té době kapela změnila definitivně své jméno na Sonata Arctica.
Téhož roku vydali singl UnOpened, který byl vydán ve Finsku. Dostal se do finské Top 20 v prodejnosti, týden po tom co vyšel. Brzy na to kapela podepsala smlouvy se společnostmi po celém světě a dala jim tak výhradní právo vydat jejich debutové album. Ecliptica tedy vyšla v roce 1999 nejen ve Finsku. Kapela získala mnoho kritiky ze specializovaného tisku.
Tony se poté rozhodl zaměřit na zpěv a začal hledat nového klávesistu pro Sonatu. Tím se stal Mikko Härkin (ex-Kenziner).
V roce 2000 byla Sonata Arctica vybrána, aby předskakovala power metalové kapele Stratovarius na jejich evropském turné. Marko Paasikoski se vrací po turné zpět, aby nahradil Janne Kivilahtiho, tentokrát jako hráč na basu.
Do roku 2001 pracuje kapela na svém dalším albu - Silence, které vyšlo v červnu. Následovalo rozsáhlé turné po Evropě (společně s Gamma Ray) a Japonsku. V roce 2002 učinila Sonata Arctica svůj první vpád to Ameriky, ukázali se i v Brazílii a Chile. Téhož roku vydali také Songs of Silence, které je složeno z písní nahraných během turné po Japonsku.
Na konci roku 2002 odchází z osobních důvodu Mikko Härkin. Třetí album kapely - Winterheart's Guild - bylo natočeno s pomocí ostříleného hráče na klávesy Jense Johanssona z kapely Stratovarius. Ten nahrál sóla, zatímco Tony základy. Album vyšlo v roce 2003.
Během hledání nového klávesisty kapela obdržela mnoho žádostí a dva z uchazečů byli vybráni na konkurs. Protože kluci v kapele již dobře znali hráčské schopnosti obou uchazečů, rozhodli se je poznat po osobní stránce. Proto jednu noc pili s každým z uchazečů zvlášť, aby zjistili, jestli do kapely zapadá osobností a mentalitou. Byl vybrán Henkka Klingenberg a do kapely vstoupil těsně před začátkem turné k Winterheart's Guild. Většina koncertů k turné byla vyprodána.
S koncem jejich smlouvy se Spinefarm Records dostala kapela mnoho nabídek od Evropských nahrávacích společností a rozhodla se pro Nuclear Blast.
Na začátku roku 2004 byla kapela vybrána, aby předskakovala Iron Maiden na jejich japonském turné. A navíc - Tommy se v březnu toho roku stal tatínkem holčičky :)
Reckoning Night vyšlo v říjnu. Oba singly a EP vydané k tomuto albu se současně drželi v horní části finské hitparády více než šest týdnů. Dále mělo následovat promo turné k novému albu, ale skupina Nightwish učinila skupině nabídku na společné evropské turné, a tak Sonata Arctica pozměnila své plány.
Společné turné mělo pokračovat i v Americe v roce 2005, to bylo zrušeno. Sonata Arctica tedy na krátké turné po Americe a Kanadě vyjela sama.
Kapela následně vydala živý záznam For the Sake of Revenge CD/DVD natočené v Tokyu. Spinefarm Records pak ještě vydalo kompilaci The End of this Chapter, aby toho na kapele co nejvíc "vyždímalo", když se kluci rozhodli změnit nahrávací společnost. Kompilace vyšla v Japonsku v roce 2005 a v Evropě v květnu 2006.
Od prosince 2006 začala kapela nahrávat nové album Unia. Toto album vyšlo 25. května 2007. S novým albem také přišla další změna - a to nové logo kapely. První singl Paid in Full vyšel 27. dubna 2007. Je zajímavé, že obal Unia má sotva vnímatelný obraz lidských vlasů a očí vyhlížející na trhlinu v pravém dolním rohu. Pravděpodobně jde o narážku na osobu v písni Caleb. /pozn. překl. Jestli to tam někdo vidíte, tak jste dost dobří :D
Dne 2. března 2007 kytarista Jani Liimatainen zveřejnil na internetových stránkách kapely, že nebude hrát s kapelou během jarního turné ve Finsku, z důvodu "plnění občanských povinností" pro svou zemi. Jako náhradník byl vybrán Elias Viljanen.
6. srpna 2007 bylo na stránkách kapely uvedeno, že Jani byl požádán ostatními členy k odchodu z kapely, a to právě kvůli jeho neschopnosti plnit své občanské povinnosti ve Finsku. Od tohoto dne se stal Elias oficiálně členem Sonaty Arcticy.
Na podzim 2008 se chystá další společné turné Sonaty Arcticy s Nightwish po Severní Americe.
© Charlizee
*****
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Jde o můj vlastní překlad, čerpala jsem z anglické wikipedie. Ocenila bych, kdyby jste tento článek nekopírovali, a když už, tak pouze se zdrojem!!! Postupem času bych se taky ráda dostala k překladu historie z oficiálních stránek, ale to je na delší dobu. Pokud by někdo měl zájem mi s tím pomoct, dobrovolnosti se meze nekladou - budu jen ráda. Taky bych ráda dodala, že pokud byste našli nějaké nepřesnosti v tomto textu, aby jste mě upozornili. Díky.
Charlizee
 
 

Reklama